Fenton RP165G stereo skivspelare med Bluetooth och högtalare - Alu / silver
Skivspelare och stereo RP165G
I lager / Leveranstid ca. 4-8 vardagar
- ✓ Trygga betalsätt
- ✓ Förlängd ångerrätt på julklappar till 15 jan.
Produktbeskrivning
Specifikationer1
Bruksanvisning - Download
Fenton RP165G, retro skivspelare med Bluetooth och högtalare
Fenton RP165G skivspelare kombinerar de vanligaste sätten att lyssna på musik idag. RP165G är en skivspelare med Bluetooth i ett retrohölje. Tack vare retrohuset ger denna retroskivspelare den underbara nostalgiska känslan som kommer med att spela skivor. Systemet kommer med två högtalare i samma stil. Det säger sig självt att det hela levereras färdigt så att du kan komma igång direkt.
Skivspelare
Skivspelaren är lämplig för att spela alla vanliga vinylformat med alla vanliga hastigheter (33⅓, 45 och 78 rpm). För att förhindra onödigt slitage på nålen är spelaren utrustad med ett automatiskt stopp. Så fort nålen har nått slutet av en skiva slutar skivspelaren att rotera.
Blåtand
Skivspelaren har Bluetooth vilket gör det möjligt att streama musik trådlöst från en Bluetooth-enhet som telefon eller surfplatta till systemet. Du behöver inte längre lyssna på den interna högtalaren i din telefon eller surfplatta, utan du kan lyssna på Spotify genom till exempel högtalarna i RP165G med mycket bättre ljudkvalitet och i stereo.
Inbyggd förstärkare
Fenton RP165G skivspelare är utrustad med en inbyggd förstärkare med en effekt på 100 W max. De två högtalarna kan snabbt och enkelt kopplas ihop med en enkel kontakt, så att hela setet är klart att användas på nolltid. Detta ger också fördelar om du vill använda setet någon annanstans. Med några få åtgärder kan du snabbt och enkelt installera setet någon annanstans.
Skivor och skivomslag är ömtåliga. Förvara därför din skivsamling säkert i ett (eller en uppsättning) av våra praktiska skivfodral .
OBS!
RCA-utgången på baksidan är endast lämplig för att ansluta de två medföljande högtalarna. Denna anslutning är inte avsedd för anslutning av skivspelaren till extern ljudutrustning såsom en förstärkare eller mixer.
Egenskaper
- Kombination av skivspelare med Bluetooth och förstärkare
- Skivspelare med automatiskt stopp (slåbar på/av)
- Inbyggd stereoförstärkare
- Bluetooth för trådlös ljudströmning
- Högkvalitativt hölje med aluminium / silver färgschema
- I leveransen ingår två högtalare, nål och adapter för singlar
varumärke | Fenton |
---|---|
Uppspelningsalternativ | BT streaming |
Utgångsanslutningar | RCA |
Hastighetsinställningar (RPM) | 33, 45, 78 |
Uteffekt | 100W |
Strömförsörjning | 100-240VAC 50/60Hz (12V-adapter) |
Mått (L x B x H) | 361 x 262 x 465 mm |
Vikt | 5.4kg |