Power Dynamics PDW360MP3 - 6-zons 100V förstärkare med Bluetooth och mp3 - 360W
Zonförstärkare x 6 Power Dynamics PDW360MP3 BT och mp3
Art nr:SKY-952.086
  • De 6 zonerna är individuellt justerbara i volym.
  • Musik kan streamas trådlöst till förstärkaren via Bluetooth.
  • Många högtalare kan anslutas till förstärkaren.
  • Förstärkaren har en MP3-spelare och en FM-radio.
  • Mikrofoningångarna gör den även lämplig för högtalarsystem.
    22 st i lager (Leveranstid ca. 1-4 vardagar)
    Produktbeskrivning
  • Power Dynamics PDW360MP3 är en kraftfull 360W Peak Effekt förstärkare för användning i 100V ljudsystem. 100V-förstärkaren eller 4-8 ohm, har 6 zoner som kan styras individuellt vad gäller volym för att enkelt skapa ett flerzonsljudsystem. Förstärkaren är utrustad med Bluetooth, en inbyggd MP3-spelare och en FM-radio. För ljudanläggningar där möjlighet till sändning också önskas är den utrustad med 2 mikrofoningångar. Förstärkaren är utrustad med 2 linjeingångar för anslutning av extra ljudutrustning. Med linjeutgången är det möjligt att loopa signalen till en 2:a förstärkare. Kort sagt, med PDW360 har du en mycket omfattande förstärkare för applikationer inom till exempel storkök, butiker, skolor eller andra (offentliga) utrymmen.
    100V eller 4-8ohm
    6 zoner
    360W klass-D förstärkare
    Förstärkaren har en klass-D-förstärkare med en effekt på 360W Peak effekt som kan delas upp över zonerna efter eget gottfinnande. Det betyder att du är fri att "spela" med antalet 100V-högtalare du ansluter per zon. Lägg helt enkelt ihop alla inställda krafter (uttag) för alla anslutna 100-volts högtalare och se till att du håller dig inom förstärkarens gränser för år av bekymmerslös lyssningsnöje. För att ytterligare öka lyssningsglädjen är det möjligt att justera bas och diskant för att få ljudet att låta som önskat.
    Blåtand
    Inbyggd mp3-spelare och FM-radio
    Mikrofoningångar
    En 100V-installation är inte bara lämplig för (bakgrunds)musik, utan även som högtalarsystem. Därför hittar du 2 mikrofoningångar på förstärkaren, varav den ena är utrustad med prioritetsfunktion och den andra med 24V fantommatning speciellt för broadcast/personsökare och kondensatormikrofoner.
    Vill du veta mer om 100V-system eller få ett icke bindande erbjudande? Kontakta gärna vår kundtjänst och diskutera de många möjligheter som ett 100V ljudsystem kan erbjuda dig.
    Egenskaper
    • 100V förstärkare med 6 zoner
    • Zoner individuellt justerbara i volym
    • 360W Peak Effekt klass-D förstärkare
    • Bluetooth för trådlös ljudströmning
    • Inbyggd USB / SD mp3-spelare
    • Justerbar bas, diskant & eko
    • 2 mikrofoningångar
    • 2x RCA-linjeingångar och 1x RCA-linjeutgångar
    • Med separata fästen för 19" rackmontering
    Specifikationer
    • Effekt: 360W (fritt delbart över de 6 zonerna)
    • Frekvensområde: 100Hz - 19 000Hz
    • Lågimpedansanslutning minsta resistans: 4 ohm
    • Signal-brusförhållande:
      * Linje: >85dB
      * Mic: >80dB
    • Ingångsnivå:
      * Linje: 400mV
      * Mic: 10mV
    • THD: <1 %
    • Anslutningsspänning: 230Vac/50Hz
    Mått och vikt
    • Mått:
      * Utan 19" fästen: 31 x 42 x 9,5 cm
      * Med 19" fästen: 31 x 48 x 9,5 cm
    • Vikt 8,75 kg
    varumärke Power Dynamics
    Uppspelningsalternativ BT-streaming, FM-radio, SD, USB
    Uteffekt: Max 360W Peak effekt
    Uteffekt: RMS 200W
    Impedans 100V, 16 Ohm, 4 Ohm, 70V, 8 Ohm
    Frekvens 100 Hz - 19 000 Hz
    Signal-brusförhållande: Linje >85dB
    Signal-brusförhållande: Mic >80dB
    Strömförsörjning 100-240VAC 50/60Hz
    Ingångsnivå: Linje 400mV
    Ingångsnivå: Mic. 10mV
    THD <1 %
    Mått (L x B x H) 310 x 420 x 95 mm (med racköron: 480 mm)