BeamZ Pro IGNITE300LED moving head - stråle, spot och wash - med 300W LED
BeamzPro IGNITE300 Beam, spot och wash-effekter
Art nr:SKY-152.112
  • Kraftfull Beam/Spot/Wash-funktionalitet i en enhet med 300W LED-ljuskälla.
  • Flexibel gobo- och prismaeffekt för fantastiska visuella effekter.
  • Motoriserad zoom från smal 7° stråle till bred 32° spridning.
  • RDM- och DMX-kontroller för avancerad styrning och fjärrhantering.
  • Perfekt för både inomhus- och utomhusproduktioner, evenemang och scenframträdanden.
    I lager / Leveranstid ca. 4-8 vardagar
    Produktbeskrivning
  • IGNITE300LED är en kraftfull Beam/Spot/Wash moving head-armatur utrustad med en intensiv 300W ljuskälla och extremt smidiga 3-fasmotorer. Med två gobohjul, två effekthjul och en roterbar 3/8-facettprisma kan den skapa fantastiska lufteffekter i 8 färger plus vitt. Den motoriserade, linjära zoomen gör det möjligt att fokusera ljuset från en 7° smal stråle upp till 32° för bredare täckning. Denna mångsidiga armatur kan kontrolleras via RDM, DMX, inbyggda automatiska program och presets, eller i master/slave-läge. Perfekt för scenproduktioner, evenemang, DJs, band och arenor. En anpassad heavy-duty flightcase finns som tillval för att skydda armaturen under transport eller lagring.
    Egenskaper:
    • Beam, spot och wash-effekter i en enhet
    • 300W högintensitets LED-ljuskälla
    • Gobo Wheel 1: 3x glas och 4x metallgobos + öppen (utbytbara)
    • Gobo Wheel 2: 9 fasta gobos + öppen (med split-färgfunktion)
    • Gobofunktioner: gobo shake, goborotation och regnbågseffekt
    • 2 effekthjul med justerbar rotationshastighet och riktning
    • Roterbar 3- och 8-facettprisma, kan överlappa varandra
    • Motoriserad linjär zoom från 7° till 32°
    • RDM-fjärrkontroll och DMX-styrning
    • Stöd för automatiska program, master/slave och ljudaktivering
    • Elektronisk dimmer (0-100%) och pan/tilt-korrigering
    Varumärke beamZ Pro
    Ljuskälla Enfärgad LED
    Färger Vit
    LED-effekt 300W
    Antal LED-lampor 1
    Färghjul 8 färger + öppen
    Strålvinkel (min)
    Strålvinkel (max) 32°
    Zoom Ja
    Motoriserad fokus Ja
    Belysningsstyrka 197.822 lx @ 1m
    Pan-rörelse 540°
    Tilt-rörelse 270°
    Antal fasta gobos 9
    Antal roterande gobos 3 glas, 4 metall
    Gobo shake Ja
    Utbytbara gobos Ja
    Gobodimensioner 26mm
    Prisma 1 3-facett
    Prisma 2 8-facett
    Frostfilter Ja
    Blixthastighet per sekund 0 - 20Hz
    DMX-kanaler 20
    DMX-anslutning 3-polig XLR, 5-polig XLR
    Display LCD
    IP-klass IP20
    Kylning Temperaturkontrollerad fläkt
    Strömplugg P-Con
    Strömförbrukning 3.73 - 1.74A
    Strömförsörjning 100-240VAC 50/60Hz
    Mått (L x B x H) 365 x 225 x 530mm