BeamZ Pro IGNITE300LED MOVING HEAD BSW 2st i flightcase
IGNITE300LED Kit – Komplett Set med 2 Beam/Spot/Wash Moving Heads
Art nr:SKY-152.110
  • Allt-i-ett moving head: Beam, spot och wash i en enhet.
  • Kraftfull LED: 300W för starka ljuseffekter.
  • Flexibla gobos: Utbytbara och roterande för kreativ belysning.
  • Snabb och exakt: Motoriserad zoom och pan/tilt för dynamiska rörelser.
    I lager / Leveranstid ca. 4-8 vardagar
    Produktbeskrivning
  • IGNITE300LED Kit består av två kraftfulla Beam/Spot/Wash moving heads, utrustade med en 300W LED-ljuskälla och supermjuka 3-fas motorer. Med två gobowheels, två effektwheel och ett roterande prisma med 3/8 facetter, kan du skapa spektakulära effekter i åtta färger plus vitt. Den linjära motoriserade zoom-funktionen gör att strålen kan fokuseras ned till 8° eller öppnas upp till 30°, vilket gör det enkelt att täcka större ytor. Setet kan styras via RDM-fjärrkontroll, DMX, inbyggda automatiska program och förinställningar, inklusive en master/slave-läge. Perfekt för scenföreställningar, produktioner, evenemang, DJs, band och mer. Leveransen inkluderar en skräddarsydd heavy-duty flightcase för att skydda dina fixtures under transport eller förvaring.
    • Beam, spot och wash i ett: Mångsidig moving head för olika användningsområden.
    • 300W högintensiv LED: Kraftfull belysning för starka effekter.
    • Gobowheel 1: 2x glas- och 5x metallgobon + öppen (utbytbar).
    • Gobowheel 2: 9x fasta gobon + öppen (split colours).
    • Gobo-funktioner: Gobo-shake, gobo-rotation och regnbågseffekt.
    • Effektwheel: 2 effektwheel med justerbar hastighet och riktning.
    • Roterande prismor: 3 och 8 facetter som kan överlappa varandra.
    • Motoriserad linjär zoom: Flexibilitet i ljusets spridning.
    • 20 DMX-kanaler: Många kontrollalternativ för avancerade inställningar.
    • Olika lägen: DMX, ljudaktiverad, master/slave och fristående läge.
    • 0-100% elektronisk dimmer: För smidig ljusstyrning.
    • Automatisk pan/tilt-korrigering: För exakt positionering.
    • RDM-fjärrkontroll: Tvåvägskommunikation för enkel hantering.
    • DMX-anslutning: Via 3-polig och 5-polig XLR.
    • Strömkontakt: Ingång och utgång för enkel installation.
    • Quick lock omega-klem: Inkluderad för säker montering.
    • DMX- och strömkablar: Inkluderade för enkel installation.
    • Robust flightcase på hjul: För skydd och enkel transport.
    Märke beamZ Pro
    Ljuskälla Enkel färg LED
    LED-färg Vit
    LED-effekt 300W
    Antal LED 1
    Färghjul 8 färger + öppen
    Min. strålvinkel
    Max. strålvinkel 32°
    Zoom Ja
    Motoriserad fokus Ja
    Ljusstyrka 197.822 lx @ 1m
    Pan-rörelse 540°
    Tilt-rörelse 270°
    Statisk gobo: Antal 9 fasta
    Roterande gobos: Antal 3 glas och 4 metall
    Gobo-shake Ja
    Utbytbara gobos Ja
    Gobo-dimensioner 26mm
    Prisma 1 3 Facet
    Prisma 2 8 Facet
    Frostfilter Ja
    Blixthastighet per sekund 0 - 20Hz
    Lägen Automatiska program, DMX, Manuell, Master/Slave
    RDM Ja
    DMX-kanaler 20
    DMX-anslutning 3-pin XLR, 5-pin XLR
    Display LCD
    IP-klassning IP20
    Kylning Temperaturstyrd fläkt
    Strömkontakt P-Con
    Strömförbrukning 3.73 - 1.74A
    Strömförsörjning 100-240VAC 50/60Hz
    Mått (L x B x H) 370 x 230 x 530 mm
    Mått: Flightcase 830 x 420 x 620 mm