Power Dynamics PDW500MP3 - 6-zon 100V förstärkare med Bluetooth och MP3 - 500W Peak Effekt
6 zoner 500W installationsförstärkare
Art nr:SKY-952.088
  • De 6 zonerna är individuellt justerbara i volym.
  • Musik kan streamas trådlöst till förstärkaren via Bluetooth.
  • Många högtalare kan anslutas till förstärkaren.
  • Förstärkaren har en MP3-spelare och en FM-radio.
  • Perfekt om ni önskar flera zoner/rum med olika volymer på högtalarna.
    4 st i lager (Leveranstid ca. 1-4 vardagar)
    Produktbeskrivning
  • Power Dynamics PDW500MP3 är en kraftfull 500W Peak Effekt förstärkare för användning i 100V ljudsystem. 100V-förstärkaren har 6 zoner som kan styras individuellt vad gäller volym för att enkelt skapa ett flerzonsljudsystem. Förstärkaren är utrustad med Bluetooth, en inbyggd MP3-spelare och en FM-radio. För ljudanläggningar där möjlighet till sändning också önskas är den utrustad med 2 mikrofoningångar. Förstärkaren är utrustad med 2 linjeingångar för anslutning av extra ljudutrustning. Med linjeutgången är det möjligt att loopa signalen till en 2:a förstärkare. Kort sagt, med PDW500MP3 har du en mycket omfattande förstärkare för applikationer inom exempelvis storkök, butiker, skolor eller andra (offentliga) utrymmen.
    6 zoner
    500W klass-D förstärkare
    Förstärkaren har en klass-D-förstärkare med en effekt på 500W Peak Effekt som kan delas upp över zonerna efter eget gottfinnande. Det betyder att du är fri att "spela" med antalet 100V-högtalare du ansluter per zon. Lägg helt enkelt ihop alla inställda krafter (uttag) för alla anslutna 100-volts högtalare och se till att du håller dig inom förstärkarens gränser för år av bekymmerslös lyssningsnöje. För att ytterligare öka lyssningsglädjen är det möjligt att justera bas och diskant för att få ljudet att låta som önskat.
    Blåtand
    Inbyggd mp3-spelare och FM-radio
    Mikrofoningångar
    En 100V-installation är inte bara lämplig för (bakgrunds)musik, utan även som högtalarsystem. Därför hittar du 2 mikrofoningångar på förstärkaren, varav den ena är utrustad med prioritetsfunktion och den andra med 24V fantommatning speciellt för broadcast/personsökning och kondensatormikrofoner.
    Egenskaper
    • 100V förstärkare med 6 zoner
    • Zoner individuellt justerbara i volym
    • 500W peak effekt klass-D förstärkare
    • Bluetooth för trådlös ljudströmning
    • Inbyggd USB / SD mp3-spelare
    • Justerbar bas, diskant & eko
    • 2 mikrofoningångar
    • 2x RCA-linjeingångar och 1x RCA-linjeutgångar
    • Med separata fästen för 19" rackmontering
    Specifikationer
    • Effekt: 500W Peak Effekt  (fritt delbart över de 6 zonerna)
    • Frekvensområde: 100Hz - 19 000Hz
    • Lågimpedansanslutning minsta resistans: 4 ohm
    • Signal-brusförhållande:
      * Linje: >85dB
      * Mic: >80dB
    • Ingångsnivå:
      * Linje: 400mV
      * Mic: 10mV
    • THD: <1 %
    • Anslutningsspänning: 230Vac/50Hz
    Mått och vikt
    • Mått:
      * Utan 19" fästen: 31 x 42 x 9,5 cm
      * Med 19" fästen: 31 x 48 x 9,5 cm