OMNITRONIC MAXX-1508 2-way Top 2x white
Art nr:11038844
I lager / Leveranstid ca. 4-8 vardagar
Produktbeskrivning
2 x 8" passive full-range speaker, 150 W RMS
  • 2-way bass-reflex system with 8" bass-midrange speaker and 1" compression driver
  • Serve as a mobile 2.1 system together with the MAXX-1508 subwoofer
  • With passive 2-way crossover, PTC tweeter protection
  • With rigging points
  • Black metal grille
  • Application possibility: Standing; suspended; monitoring; on stand
  • For application areas such as: Mobile djs / entertainer; rental; mobile use
Scope of delivery
  • 2 x top
  • 2 x speaker cable
Power:Program: 300W
Rated: 150W RMS
Frequency range:120 - 18000 Hz
Sensitivity:92 dB
Max. SPL:116 dB
Dispersion angle:90° x 60°
Impedance:4 ohms
Attachment system:Flange: Ø 35mm
Flying points:5 x M8 thread
Connections:Input: speaker via 1 x speaker built-in socket (F)
Speaker:1 x woofer 8"
1 x compression tweeter highs 1"
Type of speaker:Compact cabinet speaker
Material:, 16 mm; MDF (medium density fiberboard)