OMNITRONIC MES-12BT2 Wireless PA System
Omnitronic MES-12BT2 trådlös högtalaranläggning
Art nr:13106955
I lager / Leveranstid ca. 4-8 vardagar
Produktbeskrivning
Portable PA system with 2 UHF receiver units, audio player and Bluetooth
  • Portable all-in-one PA system with 45 watts output power
  • 3-channel power mixer and 2-way speaker system with a 30 cm woofer (12")
  • Adjustable reverb effect for wireless microphones/microphone channels
  • Graphic 5-band EQ, master volume control
  • 2 master outputs (mono)
  • Terminals for external 12V battery operation (e.g. car battery)
  • Integrated automatic charging of the battery and status indicator
  • Control via Bluetooth
  • Black metal grille
  • 2 Rugged carrying handles
  • Trolley
  • Application possibility: Standing; monitoring; on stand
battery pack
  • Battery pack must be ordered separately
  • Cordless, flexible and versatile
  • Battery operation up to 5h
audio player
  • Control via IR remote control
  • Bluetooth: operating range up to 10m
  • 2.4 GHz license-free worldwide
microphone
  • Polar pattern: Cardioid
  • Powered by a battery/battery pack
  • Operating range up to 30m
Scope of delivery
  • 1 x compact cabinet speaker
  • 2 x microphone
  • 2 x antenna
  • 1 x power cord
  • 1 x user manual
  • 1 x remote control
Power supply:230 V AC, 50 Hz
Or
12V DC
Power consumption:75 W
Protection class:Protection class I
Output power:Max. 90 W
45 W RMS
Battery/battery pack (optional)
Mains input via spring terminal
Device fuse:5 x 20 mm, T 1 A fuse replaceable
Frequency range:62 - 18000 Hz
Sensitivity:90 dB (1W/1m)
Max. SPL:109 dB
Control:Bluetooth
Bluetooth device name:OMNITRONIC
Frequency stability:± 0.005 %
Frequency selection:Fixed frequencies
Attachment system:Flange: Ø 35mm
Status LED:Power, charge status indicator, clip, microphone
Connections:Antenna via 2 x BNC (F)
Input: microphone via 2 x 6.3 mm plug (unbal.)
Input: line via 1 x stereo RCA
Output: line via 2 x RCA (F) mounting version
Equalizer:Master: 1 x graphic equalizer 5-band stereo
Centre frequency: 100Hz/330Hz/1.1kHz/3.3kHz/6.8kHz
Speaker:1 x woofer 12"
Basket material: steel
Conematerial: cardboard/paper
1 x horn 1"
Type of speaker:Compact cabinet speaker
Carrying handle:2 pc/pcs
Transport aid:Trolley
Switch:On/off switch
Material:Plastic
Color:Black
Dimensions:Width: 36 cm
Depth: 32 cm
Height: 59 cm
Weight:10.85 kg
Microphone
Power supply:3V DC
Power connection:Battery/battery pack
Capsule type:Dynamic
Polar pattern:Cardioid
Battery:2 x Mignon (AA) (not included)
Range:Range up to 30m
Carrier frequency:830 MHz; 864 MHz
RF power output:10 mW
Material:Plastic
Dimensions:Length: 25.0 cm
Diameter: Ø 3.2 cm
Weight:0.17 kg
Remote control
Battery:1 x button cell 3.0 V CR2025 lithium manganese built-in
Audio player
Control:IR remote control
Audio player:USB + SD + Bluetooth
Range:Bluetooth: range up to 10m
Frequency band:2.4 GHz
Music format:MP3, WMA
Available storage media:USB devices/SD cards max. 32GB (FAT 32)
Battery pack
Battery pack type:1 x lead 12 V, 7000 mAh, 84 Wh