OMNITRONIC MES-15BT2 Wireless PA System
Art nr:13106961
I lager / Leveranstid ca. 4-8 vardagar
Produktbeskrivning
The wireless PA system MES-15BT2 is a combination of a 2-way speaker system with 38 cm woofer and a3-channel power mixer with connections for microphones and line sources such as notebooks and CDplayers. The amplifier supplies a power of 90 W maximum. Stream your music wirelessly from yoursmartphone or tablet via Bluetooth to the system's built-in audio player, which also offers slots for USBstorage devices and SD(HC) memory cards and convenient control via IR remote control. The PA systemfeatures two wireless single antenna receivers operating with the fixed UHF frequencies 830 and 864 MHz.Delivery includes matching dynamic hand-held microphones which serve for wireless signal transmission ofspeech and vocals to the receiving units. The compact PA system is a perfect partner for all mainsindependent and wireless applications such as sales presentations, conferences, gyms etc. The optionalbattery allows for 4-5 hours of entertainment. Alternatively, the unit can be operated with mains voltage(230 V) or via 12 V direct current from an external source (e.g. car battery). The light-weight black plasticenclosure features a flange for speaker stand installation and two wheels and a retractable pulling handle fortrolley-like mobility.
Portable 15" PA system with 2 UHF receiver units, audio player and Bluetooth
  • Portable all-in-one PA system with 45 watts output power
  • Battery pack must be ordered separately
  • 3-channel power mixer (45 W RMS) and 2-way speaker system with a 38 cm woofer (15")
  • SD card slot and USB port
  • UHF receiver units and 2 matching wireless microphones
  • 2 mono microphone channels
  • 1 stereo input channel for line signal sources e.g. CD players and notebooks
  • Adjustable reverb effect for wireless microphones/microphone channels
  • Graphic 5-band EQ, master volume control
  • 2 master outputs (mono)
  • Terminals for external 12V battery operation (e.g. car battery)
  • Cordless, flexible and versatile
  • Battery operation up to 5h
  • Integrated automatic charging of the battery and status indicator
  • Black metal grille
  • 2 Rugged carrying handles
  • Trolley
  • Application possibility: Standing; monitoring; on stand
audio player
  • Control via Bluetooth; IR remote control
  • Bluetooth: operating range up to 10m
  • 2.4 GHz license-free worldwide
microphone
  • Polar pattern: Cardioid
  • Operating range up to 30m
Scope of delivery
  • 1 x device
  • 2 x microphone
  • 2 x antenna
  • 1 x power cord
  • 1 x user manual
  • 1 x declaration of conformity
  • 1 x remote control
  • 1 x battery
Power supply:230 V AC, 50 Hz
Or
12V DC
Power consumption:75 W
Output power:Max. 90 W
45 W RMS
Battery/battery pack (optional)
Mains input via spring terminal
Battery pack type:1 x lead 12 V, 7000 mAh, 84 Wh
Battery pack:Battery operation up to 5h
Recharging time 11h
Frequency range:60 - 19000 Hz
Sensitivity:90 dB (1W/1m)
Max. SPL:110 dB
Frequency selection:Fixed frequencies
Attachment system:Flange: Ø 35mm
Control elements:Audio player, echo effect control
Status LED:Power, clip, microphone, charge status indicator
Connections:Antenna via 2 x BNC (F)
Input: microphone via 2 x 6.3 mm jack socket (mono) mounting version
Input: line via 1 x stereo RCA
Output: master via 1 x stereo RCA
Equalizer:Master: 1 x graphic equalizer 5-band stereo
Centre frequency: 100Hz/330Hz/1.1kHz/3.3kHz/6.8kHz
Speaker:1 x woofer 15"
1 x horn 1"
Type of speaker:Compact cabinet speaker
Carrying handle:2 pc/pcs
Transport aid:Trolley
Material:Plastic
Color:Black
Dimensions:Length: 37 cm
Width: 44 cm
Height: 70 cm
Weight:13.10 kg
Microphone
Power supply:3V DC
Power connection:Battery/battery pack
Capsule type:Dynamic
Polar pattern:Cardioid
Battery:2 x Mignon (AA) (not included)
Range:Range up to 30m
Carrier frequency:830 MHz; 864 MHz
Frequency stability:± 0.005 %
RF power output:10 mW
Material:Plastic
Dimensions:Length: 25.5 cm
Diameter: Ø 3.2 cm
Weight:0.2 kg
Remote control
Battery:1 x button cell 3.0 V CR2025 lithium manganese built-in
Audio player
Control:Bluetooth; IR remote control
Audio player:USB + SD + Bluetooth
Range:Bluetooth: range up to 10m
Frequency band:2.4 GHz