OMNITRONIC Set COMBO-160BT Active PA System + UWM-2HH USB Wireless Mic Set
Art nr:20000634
Ej i lager (Över 2v lev.tid. Kan ej beställas nu)
Produktbeskrivning
Portable 160 W PA system with Bluetooth including compatible wireless Mic Set
OMNITRONIC COMBO-160BT Active PA System
Portable 160 W PA system with Bluetooth
  • Ultra-portable all-in-one PA system for mobile live and DJ applications
  • Detachable 6-channel power mixer with built-in MP3 player
  • Dual Class D amplifier (2 x 80 W RMS)
  • 2 full-range speaker systems, each with 20 cm woofer and 25 mm tweeter, bass reflex system and flange for speaker stands
  • 2 mono inputs mic/line with 2-band EQ and adjustable reverb
  • Volume control per channel
  • Adjustable monitor output
  • Master level control with limiter indication
  • UWM-2HH USB dongle with 2 wireless microphones available as accessory
  • Control via Bluetooth
  • Bluetooth: operating range up to 10m
  • With accessory compartment
  • For application areas such as: Mobile use; mobile djs / entertainer; sports centres/gyms
OMNITRONIC UWM-2HH USB Wireless Mic Set with two handheld microphones
Accessory kit for compatible Omnitronic products
  • Operation with fixed UHF frequencies
  • Automatic pairing
  • Operating range up to 30m
  • UHF 863 - 865 MHz License-free and approved in Europe
  • For application areas such as: Mobile use; mobile djs / entertainer
Scope of delivery
1 x OMNITRONIC COMBO-160BT Active PA System
  • 1 x amplifier
  • 2 x speaker
  • 1 x power cord
  • 2 x jack cable
  • 1 x remote control
  • 1 x user manual
  • 1 x declaration of conformity
1 x OMNITRONIC UWM-2HH USB Wireless Mic Set with two handheld microphones
  • 1 x receiver
  • 2 x microphone
  • 1 x user manual
Weight:16.83 kg
Power supply:100-240 V AC, 50/60 Hz
Power consumption:200 W
Power:Rated: 2x 80W RMS
Control:Bluetooth
Range:Bluetooth: range up to 10m
Carrier frequency:2.4 GHz
Circuitry:Class D Biamp
Connections:Input: microphone via USB A (F) mounting version
Input: mic/line via 2 x 3-pin XLR/6.35mm jack (F) combination socket (mounting version)
Input: line via 2 x 6.3 mm jack socket (mono) mounting version
Input: line via 1 x stereo RCA
Input: line via 1 x 3.5 mm jack (stereo) mounting version
Output: speaker via 2 x 6.3 mm jack socket (stereo) mounting version
Output: line via 1 x stereo RCA
Channels:, channel control via rotary dial, 2-band tone control EQ ±6dB at 70Hz/13kHz
Max. level:Input: microphone -14 dBu
USB port:1 x type A
Dimensions:Width: 67 cm
Depth: 31 cm
Height: 46 cm
Weight:16.50 kg
Speaker
Speaker:1 x woofer 8"
Horn 1"
Dimensions:Width: 30 cm
Depth: 26 cm
Height: 46 cm
Weight:5.85 kg
Type:Wireless set
Range:Range up to 30m
Frequency band:UHF 863 - 865 MHz
Frequency stability:± 0.01 %
RF power output:10 mW
Frequency selection:Fixed frequencies
Weight:0.33 kg
Receiver
Power supply:5V DC 500 mA
Power connection:Mains input via USB, type A
Status LED:Signal
Material:Plastic
Color:White
Dimensions:Length: 10 cm
Width: 3.1 cm
Height: 1.3 cm
Weight:0.02 kg
Microphone
Power supply:3V DC
Power connection:Battery/battery pack
Capsule type:Dynamic
Battery:2 x Mignon (AA) (not included)
Carrier frequency:863.3 MHz; 865 MHz