OMNITRONIC Set MES-15BT2 + Battery
Art nr:20000549
21 st i lager (Leveranstid ca. 1-4 vardagar)
Produktbeskrivning
Portable 15" PA system with 2 UHF receiver units, audio player and bluetooth including battery
OMNITRONIC MES-15BT2 Wireless PA System
Portable 15" PA system with 2 UHF receiver units, audio player and Bluetooth
  • Portable all-in-one PA system with 45 watts output power
  • Battery pack must be ordered separately
  • 3-channel power mixer (45 W RMS) and 2-way speaker system with a 38 cm woofer (15")
  • SD card slot and USB port
  • UHF receiver units and 2 matching wireless microphones
  • 2 mono microphone channels
  • 1 stereo input channel for line signal sources e.g. CD players and notebooks
  • Adjustable reverb effect for wireless microphones/microphone channels
  • Graphic 5-band EQ, master volume control
  • 2 master outputs (mono)
  • Terminals for external 12V battery operation (e.g. car battery)
  • Cordless, flexible and versatile
  • Battery operation up to 5h
  • Integrated automatic charging of the battery and status indicator
  • Black metal grille
  • 2 Rugged carrying handles
  • Trolley
  • Application possibility: Standing; monitoring; on stand
audio player
  • Control via Bluetooth; IR remote control
  • Bluetooth: operating range up to 10m
  • 2.4 GHz license-free worldwide
microphone
  • Polar pattern: Cardioid
  • Operating range up to 30m
ACCESSORY Battery 12V/7000mAh
Maintenance-free lead acid battery
  • High energy densitiy
  • Long life
  • Sealed leak proof construction
Scope of delivery
1 x OMNITRONIC MES-15BT2 Wireless PA System
  • 1 x device
  • 2 x microphone
  • 2 x antenna
  • 1 x power cord
  • 1 x user manual
  • 1 x declaration of conformity
  • 1 x remote control
  • 1 x battery
Weight:15.43 kg
Power supply:230 V AC, 50 Hz
Or
12V DC
Power consumption:75 W
Output power:Max. 90 W
45 W RMS
Battery/battery pack (optional)
Mains input via spring terminal
Battery pack type:1 x lead 12 V, 7000 mAh, 84 Wh
Battery pack:Battery operation up to 5h
Recharging time 11h
Frequency range:60 - 19000 Hz
Sensitivity:90 dB (1W/1m)
Max. SPL:110 dB
Frequency selection:Fixed frequencies
Attachment system:Flange: Ø 35mm
Control elements:Audio player, echo effect control
Status LED:Power, clip, microphone, charge status indicator
Connections:Antenna via 2 x BNC (F)
Input: microphone via 2 x 6.3 mm jack socket (mono) mounting version
Input: line via 1 x stereo RCA
Output: master via 1 x stereo RCA
Equalizer:Master: 1 x graphic equalizer 5-band stereo
Centre frequency: 100Hz/330Hz/1.1kHz/3.3kHz/6.8kHz
Speaker:1 x woofer 15"
1 x horn 1"
Type of speaker:Compact cabinet speaker
Carrying handle:2 pc/pcs
Transport aid:Trolley
Material:Plastic
Color:Black
Dimensions:Length: 37 cm
Width: 44 cm
Height: 70 cm
Weight:13.10 kg
Microphone
Power supply:3V DC
Power connection:Battery/battery pack
Capsule type:Dynamic
Polar pattern:Cardioid
Battery:2 x Mignon (AA) (not included)
Range:Range up to 30m
Carrier frequency:830 MHz; 864 MHz
Frequency stability:± 0.005 %
RF power output:10 mW
Material:Plastic
Dimensions:Length: 25.5 cm
Diameter: Ø 3.2 cm
Weight:0.2 kg
Remote control
Battery:1 x button cell 3.0 V CR2025 lithium manganese built-in
Audio player
Control:Bluetooth; IR remote control
Audio player:USB + SD + Bluetooth
Range:Bluetooth: range up to 10m
Frequency band:2.4 GHz
Music format:MP3, WMA; WAV
Available storage media:USB devices/SD cards max. 32GB (FAT 32)
USB port:Type A
ACCESSORY Battery 12V/7000mAh
Battery pack type:1 x lead 12 V, 7000 mAh,
Connections:6.3 mm flat plug