OMNITRONIC Set MOLLY-12A Subwoofer active + 4x MOLLY-6 Top 8 ohms, black
Art nr:20000757
I lager / Leveranstid ca. 4-8 vardagar
Produktbeskrivning
Active 12" subwoofer with DSP and Bluetooth incl. 4x 6.5" satellite speakers with bracket
OMNITRONIC MOLLY-12A Subwoofer active black
Active 12" subwoofer with DSP and Bluetooth
  • 12" bassreflex subwoofer with DSP and 700 watts RMS power
  • Flexibly extendable with MOLLY-6 satellites for 2.1 and 4.1 configurations
  • DSP-controlled class D amplifier (500 W + 2 x 100 W)
  • Separate volume control for subwoofer and satellites
  • Stereo/mono selection
  • Digital signal processor
  • DSP presets: FLAT; DJ; LIVE; VOICE
  • The device is cooled by temperature-controlled fan
  • Control via Bluetooth
  • Operating range up to 10m
  • Black metal grille with acoustic foam
  • 2 Rugged carrying handles
OMNITRONIC MOLLY-6 Top black 2x
6.5" satellite speakers with bracket
  • 8-ohm speaker pair with 6.5" woofer and 1" tweeter
  • For use with MOLLY-12A subwoofers for 2.1 and 4.1 configurations
  • Optional stand adaptor required for stand mounting
  • Extension U-bracket and cable available for connecting 2 satellite speakers
  • With mounting bracket
  • With rigging points
  • 2 pieces per set
Scope of delivery
1 x OMNITRONIC MOLLY-12A Subwoofer active black
  • 1 x bass
  • 1 x power cord
  • 2 x speaker cable
  • 1 x user manual
  • 1 x declaration of conformity
2 x OMNITRONIC MOLLY-6 Top black 2x
  • 2 x top
  • 2 x mounting bracket
  • 4 x knurled screw
  • 2 x screw plug-in terminal
Weight:39.90 kg
Power supply:230 V AC, 50 Hz
Power consumption:1000 W
Protection class:Protection class I
Output power:1 x 500 W RMS
2 x 100 W RMS (8 ohms)
2 x 200 W RMS (4 ohms)
Device fuse:5 x 20 mm, T 5 A fuse replaceable
Frequency range:40 - 160 Hz
Sensitivity:103 dB
Max. SPL:128 dB
DSP:Digital signal processor
Cooling:Temperature-controlled fan
Control:Bluetooth
Bluetooth device name:Omnitronic
Range:Range up to 10m
Attachment system:Flange: M20 thread
Circuitry:Class D
Control elements:Phase reversal switch, level control per channel, power switch, connect
Controls:Softstart; short-circuit; limiter; Overvoltage; overheat
Status LED:Signal, power, limit, fault, DSP presets
Connections:Input: line via 2 x 3-pin XLR/6.35mm jack (F) combination socket (mounting version)
Input: line via 1 x 3.5 mm jack (stereo) mounting version
Input: line via 1 x stereo RCA
Output: line via 2 x 3-pin XLR
Output: top via 2 x speaker built-in socket (F)
Speaker:1 x woofer 12"
Basket material: steel
Conematerial: cardboard/paper
Voice coil lows 3"
Type of speaker:Subwoofer
Type of construction:Vented
Carrying handle:2 pc/pcs
Material:Birch multiplex
Color:Black, textured coating, painted
Dimensions:Width: 47 cm
Depth: 57 cm
Height: 40 cm
Weight:22.10 kg
Speaker cable
Cable length:3 m
Power:Program: 260W
Rated: 130W RMS
Frequency range:150 - 20000 Hz
Sensitivity:95 dB (1W/1m)
Max. SPL:119 dB
Impedance:8 ohms
Attachment system:2x mounting bracket
Flying points:2 x M8 thread
Connections:1 x speaker built-in socket (F)
1 x screw plug-in terminal
Speaker:1 x woofer 6.5"
Basket material: steel
Voice coil lows 1"
1 x tweeter 1"