OMNITRONIC Set MOM-10BT4 Modular Wireless PA System + 2x Battery
Art nr:20000385
I lager / Leveranstid ca. 4-8 vardagar
Produktbeskrivning
Obile PA system with battery operation and different equipment options including 2x battery
OMNITRONIC MOM-10BT4 Modular Wireless PA System
Mobile PA system with battery operation and different equipment options
  • Wireless PA system with modular structure for maximum flexibility
  • Wireless audio link operation of several MOM-10BT4 systems for larger events
  • High-power 2-way speaker system with 25 cm (10") woofer
  • 3 extension slots for retrofitting wireless receivers
  • 1 extension slot for retrofitting an audio link module
  • 1 extension slot for retrofitting a CD/MP3 player with SD slot and USB port
  • Microphone inputs with adjustable reverb effect
  • Line input (XLR und Cinch), switchable stereo/mono
  • Microphone inputs, line input and Bluetooth module with separate volume controls
  • Mixer section with common master control and 2-band tone control
  • Stereo/mono switch for the master signal during audio link operation
  • Additional XLR output for linking several systems via cable
  • Switchable microphone priority circuit - ideal for presentations
  • Ergonomic design
  • Integrated automatic charging of the battery and status indicator
  • Control via Bluetooth
  • Supported codecs: AAC, SBC
  • 2.4 GHz license-free worldwide
  • Black metal grille
  • Rugged carrying handle
  • Trolley
battery pack
  • Battery pack must be ordered separately
  • Cordless, flexible and versatile
  • Battery operation up to 8h
ACCESSORY Battery 12V/7000mAh
Maintenance-free lead acid battery
  • High energy densitiy
  • Long life
  • Sealed leak proof construction
Scope of delivery
1 x OMNITRONIC MOM-10BT4 Modular Wireless PA System
  • 1 x compact cabinet speaker
  • 1 x antenna
  • 1 x power cord
  • 1 x user manual
  • 1 x declaration of conformity
Weight:23.51 kg
Power supply:230 V AC, 50 Hz
Or
12V DC
Power consumption:Max. 100 W
Output power:Max. 160 W
80 W RMS
Battery/battery pack (not included)
Frequency range:50 - 18000 Hz
THD:<1 % at 1 kHz
Control:Bluetooth
Bluetooth:Version: 4.0
Profiles: A2DP
Bluetooth device name:OMNITRONIC
Supported codecs:AAC, SBC
Frequency band:2.4 GHz
Attachment system:Flange: Ø 35mm
Circuitry:Class D
Status LED:Charge status indicator, pairing
Connections:Input: line via 1 x stereo RCA
Input: line via 1 x 3-pin XLR
Input: microphone via 2 x 3-pin XLR/6.35mm jack (F) combination socket (mounting version)
Output: line via 1 x 3-pin XLR
Input channels:2 x mono via Combination socket (XLR/jack), channel control via rotary dial
1 x mono + stereo via XLR or RCA, channel control via rotary dial
Speaker:1 x woofer 10"
Tweeter 1"
Type of speaker:Compact cabinet speaker
Type of construction:Vented
Carrying handle:1 pc/pcs
Transport aid:Trolley
Material:Plastic
Color:Black
Dimensions:Width: 33.5 cm
Depth: 37.5 cm
Height: 53.5 cm
Weight:15.75 kg
Battery pack
Battery pack type:2 x lead 12 V, 7000 mAh, 84 Wh
Battery pack:Battery operation up to 8h
Recharging time 5h
ACCESSORY Battery 12V/7000mAh
Battery pack type:1 x lead 12 V, 7000 mAh,
Connections:6.3 mm flat plug