OMNITRONIC Set UHF-301 Receiver + Transmitter 823-832/863-865 MHz
Art nr:20001061
I lager / Leveranstid ca. 4-8 vardagar
Produktbeskrivning
OMNITRONIC UHF-301 1-channel Wireless Mic System 823-832/863-865MHz
1-channel UHF PLL microphone system
  • 1-channel multifrequency receiver unit and hand-held microphone with UHF PLL technology
  • 93 preset channels in 10 channel groups
  • Easy and error-free synchronization between receiver and transmitter via infrared signal
  • LEDs for carrier and audio signal
  • Detachable BNC antenna
  • 1 dynamic microphone with cardioid polar pattern and LCD for battery capacity and frequency
  • Operating range up to 60m with line-of-sight
  • UHF 823 - 832 MHz License-free and approved in large parts of Europe
  • UHF 863 - 865 MHz License-free and approved in Europe
  • LCD display
receiver
  • (19") 48.3 cm rack installation possible 1 U
  • Desktop console housing
microphone
  • Polar pattern: Cardioid
  • LCD display
  • Charge status indicator
OMNITRONIC UHF-300 Bodypack 823-832/863-865MHz
Bodypack transmitter for UHF-300 receivers
  • Gain level adjustable in 4 steps
  • Charge status indicator
Scope of delivery
1 x OMNITRONIC UHF-301 1-channel Wireless Mic System 823-832/863-865MHz
  • 1 x receiver
  • 1 x antenna
  • 1 x external mains adapter
  • 1 x microphone
  • 1 x jack cable
  • 1 x holder
  • 3 x mounting bracket
  • 4 x screw
  • 1 x user manual
  • 1 x declaration of conformity
1 x OMNITRONIC UHF-300 Bodypack 823-832/863-865MHz
  • 1 x transmitter
  • 1 x user manual
Weight:1.94 kg
Type:Wireless set
Range:Range up to 60m with line-of-sight
Frequency band:UHF 823 - 832 MHz; UHF 863 - 865 MHz
Frequency stability:± 0.001 %
Modulation:FM; PLL technology
Frequency selection:93 switchable frequencies
Display type:LCD display
Display:Channel , frequency , goup
Weight:1.51 kg
Receiver
Power supply:100-240 V AC, 50/60 Hz
12V DC 350 mA
Power consumption:4 W
Number of channels:1
Frequency range:50 - 18.000 Hz
S/N ratio:>80 dB
THD:<0.5 % at 1 kHz
Control elements:Power switch, level control, encoder
Connections:Input: antenna via 1 x BNC (F)
Output: microphone via 1 x 6.3 mm plug (unbal.)
Output: microphone via 1 x 3-pin XLR
Material:Metal
Housing design:Desktop console housing
Dimensions:Width: 20.5 cm
Depth: 24.5 cm
Height: 4.8 cm
Microphone
Type:Hand-held transmitter
Power supply:3V DC
Power connection:Battery/battery pack
Capsule type:Dynamic
Polar pattern:Cardioid
Battery:2 x Mignon (AA) (not included)
RF power output:10 mW
Display type:LCD display
Display:Frequency , charge status indicator
Switch:On/off switch
Material:Plastic
Dimensions:Length: 25 cm
Diameter: Ø 5.2 cm
Weight:0.23 kg
Type:Pocket transmitter
Power supply:3V DC
RF power output:10 mW