OMNITRONIC Set WAMS-10BT2 MK2 + 2x Bodypack Transmitter + 2x Headset
Art nr:20001024
I lager / Leveranstid ca. 4-8 vardagar
Produktbeskrivning
OMNITRONIC WAMS-10BT2 MK2 Wireless PA System
Mobile 10" PA system with battery operation, audio player, Bluetooth and 2 wireless microphones
  • Portable all-in-one PA system with 80 watts output power
  • 3-channel power mixer
  • Power-efficient and battery-saving biamp amplifier with DSP control
  • 2-way bass-reflex enclosure with 25 cm woofer (10")
  • Stereo Bluetooth link for wireless stereo operation with 2 systems linked together
  • UHF receiver units and 2 matching wireless microphones
  • 1 additional battery can be retrofitted for up to 8 hours operating time
  • Signal limiter and crossover, DSP-controlled
  • Common 2-band EQ for highs and lows
  • Cordless, flexible and versatile
  • Battery operation up to 4h depending on program used
  • Integrated automatic charging of the battery and status indicator
  • Control via Bluetooth; IR remote control
  • Bluetooth: operating range up to 20m
  • UHF 863 - 865 MHz License-free and approved in Europe
  • Black metal grille
  • With accessory compartment
  • Rugged carrying handle
  • Trolley
  • Application possibility: Standing; monitoring; on stand
audio player
  • 2.4 GHz license-free worldwide
microphone
  • Polar pattern: Cardioid
  • Operating range up to 30m
OMNITRONIC WAMS-10BT2 MK2 Bodypack incl. Headset 863MHz
Bodypack transmitter with headset microphone
  • LED indicator for battery capacity
  • Operating range up to 60m with line-of-sight
OMNITRONIC WAMS-10BT2 MK2 Bodypack incl. Headset 865MHz
Scope of delivery
1 x OMNITRONIC WAMS-10BT2 MK2 Wireless PA System
  • 2 x microphone
  • 2 x user manual
  • 1 x power cord
  • 1 x battery
  • 1 x compact cabinet speaker
  • 1 x declaration of conformity
  • 1 x battery pack
  • 1 x remote control
  • 2 x antenna
1 x OMNITRONIC WAMS-10BT2 MK2 Bodypack incl. Headset 863MHz
  • 1 x transmitter
  • 1 x microphone
  • 1 x user manual
1 x OMNITRONIC WAMS-10BT2 MK2 Bodypack incl. Headset 865MHz
  • 1 x user manual
  • 1 x microphone
  • 1 x transmitter
Weight:13.08 kg
Power supply:100-240 V AC, 50/60 Hz
Or
12V DC
Protection class:Protection class I
Output power:80 W RMS
Battery/battery pack
Device fuse:5 x 20 mm, T 1.6 A fuse replaceable
Battery pack type:1 x lithium ion 12.8 V, 8000 mAh, 102.4 Wh
Battery pack:Battery operation up to 4h depending on program used
Recharging time 4h
Frequency range:50 - 20000 Hz
THD:<0.1 % at 1 kHz
Sensitivity:96 dB (1W/1m)
Max. SPL:115 dB
Control:Bluetooth; IR remote control
Bluetooth:Version: 5 with stereo link (TWS)
Bluetooth device name:OMNITRONIC
Range:Bluetooth: range up to 20m
Frequency band:UHF 863 - 865 MHz
Attachment system:Flange: Ø 35mm
Control elements:Level control per channel, echo effect control, talkover
Status LED:Power, limit, charge status indicator
Connections:Input: line via 1 x 3.5 mm jack (stereo) mounting version
Input: line via 1 x stereo RCA
Input: mic/line via 2 x 3-pin XLR/6.35mm jack (F) combination socket (mounting version)
Output: 3-pin XLR
Input channels:1 x mono with Mic-Line-Hi.Z. switch via XLR or jack, channel control via rotary dial
1 x stereo with line-player switch via RCA or jack plug or player, channel control via rotary dial
Speaker:1 x woofer 10"
1 x tweeter 1"
Type of speaker:Wireless PA system
Carrying handle:1 pc/pcs
Transport aid:Trolley
Switch:On/off switch
Material:ABS Acrylonitrile butadiene styrene
Color:Black
Dimensions:Length: 31 cm
Width: 36 cm
Height: 56 cm
Weight:12.90 kg
Microphone
Power supply:3V DC
Capsule type:Dynamic
Polar pattern:Cardioid
Battery:2 x Mignon (AA) (not included)
Range:Range up to 30m
Dimensions:Length: 26 cm
Diameter: Ø 4 cm
Audio player
Audio player:USB + SD + Bluetooth
Frequency band:2.4 GHz
Music format:MP3, WMA
Available storage media:USB devices/SD cards max. 32GB (FAT 32)
Remote control
Battery:1 x button cell 3.0 V CR2025 lithium manganese built-in
Type:Bodypack with microphone
THD:<0.1 % at 1 kHz
Range:Range up to 60m with line-of-sight
Carrier frequency:863 MHz
RF power output:10 mW
Frequency selection:Fixed frequencies
Connections:1 x 3.5 mm jack (mono) mounting version
Material:Plastic
Color:Black
Dimensions:Width: 6.6 cm
Depth: 2.5 cm
Height: 10.5 cm
Weight:0.09 kg
Capsule type:Condenser
Type:Bodypack with microphone
THD:<0.1 % at 1 kHz
Carrier frequency:865 MHz
RF power output:10 mW