OMNITRONIC WAMS-10BT2 MK2 Wireless PA System
Art nr:13107015
I lager / Leveranstid ca. 4-8 vardagar
Produktbeskrivning
Compact, lightweight and useful: The WAMS-10BT2 MK2 is an extremely lightweight yet powerful PA system with rechargeable battery for mobile use. Whether for street musicians, at lectures, family get-togethers or in the aerobics group: Thanks to the versatile connection options you are flexible on the road. The great-sounding all-in-one system with power-efficient class D amplifier and 80 watts output power neither requires power nor audio cables. Enjoy music wirelessly from your smartphone or any other Bluetooth device via the integrated Bluetooth audio receiver. Delivery includes 2 license-free wireless microphones for announcements and moderations. A bodypack transmitter is available as an accessory.The latest Bluetooth 5.0 technology with TWS support ensures fast and stable wireless connections and links two PA systems for stereo setups. The 2-way bass reflex system with 25 cm (10") woofer provides powerful sound despite the small size. Equipped with a 3-channel power mixer, the WAMS-10BT2 MK2 also features an MP3 player with SD card slot, USB port and IR remote control. A stereo input channel for line sources (e.g. CD player or notebook) and two mono input channels for instruments or cabled microphones provide additional flexibility. The 2-band EQ lets you control bass and treble. The powerful 12 V battery allows for continuous playback at full volume for up to 4 hours. By retrofitting an additional battery, the operation time can even be doubled. The WAMS-10BT MK2 is easy to carry via its trolley handle and wheels. The lightweight ABS enclosure allows for tripod mounting.
Mobile 10" PA system with battery operation, audio player, Bluetooth and 2 wireless microphones
  • Portable all-in-one PA system with 80 watts output power
  • 3-channel power mixer
  • Power-efficient and battery-saving biamp amplifier with DSP control
  • 2-way bass-reflex enclosure with 25 cm woofer (10")
  • Stereo Bluetooth link for wireless stereo operation with 2 systems linked together
  • UHF receiver units and 2 matching wireless microphones
  • 1 additional battery can be retrofitted for up to 8 hours operating time
  • Signal limiter and crossover, DSP-controlled
  • Common 2-band EQ for highs and lows
  • Cordless, flexible and versatile
  • Battery operation up to 4h depending on program used
  • Integrated automatic charging of the battery and status indicator
  • Control via Bluetooth; IR remote control
  • Bluetooth: operating range up to 20m
  • UHF 863 - 865 MHz License-free and approved in Europe
  • Black metal grille
  • With accessory compartment
  • Rugged carrying handle
  • Trolley
  • Application possibility: Standing; monitoring; on stand
audio player
  • 2.4 GHz license-free worldwide
microphone
  • Polar pattern: Cardioid
  • Operating range up to 30m
Scope of delivery
  • 2 x microphone
  • 2 x user manual
  • 1 x power cord
  • 1 x battery
  • 1 x compact cabinet speaker
  • 1 x declaration of conformity
  • 1 x battery pack
  • 1 x remote control
  • 2 x antenna
Power supply:100-240 V AC, 50/60 Hz
Or
12V DC
Protection class:Protection class I
Output power:80 W RMS
Battery/battery pack
Device fuse:5 x 20 mm, T 1.6 A fuse replaceable
Battery pack type:1 x lithium ion 12.8 V, 8000 mAh, 102.4 Wh
Battery pack:Battery operation up to 4h depending on program used
Recharging time 4h
Frequency range:50 - 20000 Hz
THD:<0.1 % at 1 kHz
Sensitivity:96 dB (1W/1m)
Max. SPL:115 dB
Control:Bluetooth; IR remote control
Bluetooth:Version: 5 with stereo link (TWS)
Bluetooth device name:OMNITRONIC
Range:Bluetooth: range up to 20m
Frequency band:UHF 863 - 865 MHz
Attachment system:Flange: Ø 35mm
Control elements:Level control per channel, echo effect control, talkover
Status LED:Power, limit, charge status indicator
Connections:Input: line via 1 x 3.5 mm jack (stereo) mounting version
Input: line via 1 x stereo RCA
Input: mic/line via 2 x 3-pin XLR/6.35mm jack (F) combination socket (mounting version)
Output: 3-pin XLR
Input channels:1 x mono with Mic-Line-Hi.Z. switch via XLR or jack, channel control via rotary dial
1 x stereo with line-player switch via RCA or jack plug or player, channel control via rotary dial
Speaker:1 x woofer 10"
1 x tweeter 1"
Type of speaker:Wireless PA system
Carrying handle:1 pc/pcs
Transport aid:Trolley
Switch:On/off switch
Material:ABS Acrylonitrile butadiene styrene
Color:Black
Dimensions:Length: 31 cm
Width: 36 cm
Height: 56 cm
Weight:12.90 kg
Microphone
Power supply:3V DC
Capsule type:Dynamic
Polar pattern:Cardioid
Battery:2 x Mignon (AA) (not included)
Range:Range up to 30m
Dimensions:Length: 26 cm
Diameter: Ø 4 cm
Audio player
Audio player:USB + SD + Bluetooth
Frequency band:2.4 GHz
Music format:MP3, WMA
Available storage media:USB devices/SD cards max. 32GB (FAT 32)
Remote control
Battery:1 x button cell 3.0 V CR2025 lithium manganese built-in