OMNITRONIC WAMS-65BT Wireless PA System
WAMS-65BT Högtalare med trådlös mikrofon Bluetooth och spelare
Art nr:13107003
Bluetooth högtalare med trådlösmikrofon
24 st i lager (Leveranstid ca. 1-4 vardagar)
Produktbeskrivning
Portable 6.5" PA with wireless microphone, audio player, Bluetooth and 40 W peak power
  • Portable all-in-one PA system with 40 watts output power
  • 4-channel mixer
  • 2-way bass-reflex system
  • SD card slot and USB port
  • 1 microphone input (XLR) with adjustable reverb effect
  • UHF receiver unit and matching wireless microphone
  • Power-efficient and battery-saving class D amplifier
  • Tone control and master control
  • Integrated automatic charging of the battery
  • The device is cooled by passive convection cooling
  • UHF 863 - 865 MHz License-free and approved in Europe
  • Black metal grille
  • Rugged carrying handle
battery pack
  • Battery pack must be ordered separately
  • Cordless, flexible and versatile
  • Battery operation up to 4h
audio player
  • Control via Bluetooth; IR remote control
  • Bluetooth: operating range up to 10m
  • 2.4 GHz license-free worldwide
  • 4 digit 7-segment LED display
microphone
  • Polar pattern: Cardioid
  • Operating range up to 30m
remote control
  • Operating range up to 10m
Scope of delivery
  • 1 x device
  • 1 x power cord
  • 1 x microphone
  • 1 x remote control
  • 1 x user manual
  • 1 x declaration of conformity
Power supply: 100-240 V AC, 50/60 Hz
Or
12V DC
Power consumption: 60 W
IP classification: IP20
Protection class: Protection class I
Output power: 40 W RMS
Battery/battery pack (not included)
Frequency range: 62 - 18000 Hz
THD: <0.5 % at 1 kHz
Cooling: Passive convection cooling
Frequency band: UHF 863 - 865 MHz
Carrier frequency: 865 MHz
Frequency stability: ± 0.005 %
Frequency selection: Fixed frequencies
Housing color: Black
Attachment system: Flange: Ø 35mm
Circuitry: Class D
Control elements: Echo effect control, audio player
Status LED: Power, peak, ON AIR, signal, charge status indicator
Connections: Input: microphone via 1 x 3-pin XLR
Input: line via 1 x stereo RCA
Output: line via 1 x 6.3 mm plug (unbal.)
Channels: Microphon chanal: 1 x mono via XLR, channel control via rotary dial
Input chanel: 1 x stereo via RCA, channel control via rotary dial
Input chanel: 1 x stereo via audio player, channel control via rotary dial
Input chanel: 1 x mono via radio, channel control via rotary dial
Master output: 1 x mono, channel control via rotary dial, tone control EQ
Speaker: 1 x woofer 6.5"
1 x tweeter 1"
Type of speaker: Compact cabinet speaker; wireless PA system
Type of construction: Vented
Carrying handle: 1 pc/pcs
Material: ABS Acrylonitrile butadiene styrene
Color: Black
Dimensions: Width: 23.5 cm
Depth: 22 cm
Height: 35 cm
Weight: 4.15 kg
Microphone
Power supply: 3V DC
Power connection: Battery/battery pack
Capsule type: Dynamic
Polar pattern: Cardioid
Battery: 2 x Mignon (AA) (not included)
Range: Range up to 30m
RF power output: 10 mW
Modulation: FM
Switch: On/off/mute switch
Material: Plastic
Dimensions: Length: 26 cm
Diameter: Ø 4 cm
Weight: 0.115 kg
Audio player
Control: Bluetooth; IR remote control
Bluetooth device name: Omnitronic
Audio player: USB + SD + Bluetooth
Range: Bluetooth: range up to 10m
Frequency band: 2.4 GHz
Display type: 4 digit 7-segment LED display
Music format: MP3, WAV
Available storage media: USB devices/SD cards max. 32GB (FAT 32)
Remote control
Power supply: 3V DC
Battery: 1 x button cell 3.0 V CR2025 lithium manganese built-in
Range: Range up to 10m
Battery pack
Battery pack type: 1 x lead 12 V, 2900 mAh,