ALUTRUSS DECOLOCK DQ3-PAT35 3-way T-Piece 90°
Alutruss Decolock DQ3-PAT35 3-vägs T-stycke 90 °
Art nr:60301652
3-kanttross
Ej i lager (Över 2v lev.tid. Kan ej beställas nu)
Du är nu prenumerant.
Produktbeskrivning
3-kanttross
DECOLOCK DQ3 3-point truss systemDECOLOCK DQ3 is a 3-point truss system made of aluminum. The individual elements are connected via three cones, pivots and pins.The advantage of the conical connection system is that the cones completely fit into the main chords so that highest load capacity is guaranteed. The Quick-Lock system enables fast, efficient and highly aesthetic assembly when the truss constructions are frequently assembled and dismantled.The three main chords are made of 35 mm aluminum tube with 2 mm wall thickness and offer sufficient strength at a low weight. The braces have a diameter of 10 mm with 2 mm wall thickness and provide the system with a decorative appearance.With DECOLOCK, you can realize compact installations with low self weight, e. g. for shop displays, shop decorations, exhibitions, interior design, fair booths, discotheques and theatres.DECOLOCK is primarily designed for decorative installations and can be used for permanent or temporary installations due to its highly aestethic appearance. The advantages of this system are the compact construction with 220 and 195 mm outer dimensions, low weight, optimum strength along with easy and quick assembly.The documentation of this truss system is closely related to the Codes of Practice SQ P1 - Truss Systems published by the VPLT/PLASA. The load table as calculation base can be downloaded from the Internet before buying the product!
Universal 3-point truss system in lightweight construction
  • Aluminum alloy for a classic high-tech look
  • Fast, efficient and reliable assembly via QUICK-LOCK conical connectors
  • An extensive selection of lengths, circular and corner elements offers maximum flexibility
  • Special designs according to customer specifications on request
  • Trusspipe: 35 mm
  • Any RAL color available on request
  • Various versions available
  • Made in Europe
  • For application areas such as: Theater; Trade fair and shop fitting; installation; stage
Scope of delivery
  • 2 x connection set
Trusspipe:35 mm x 2 mm
Welding technique:TIG-welding
Welding material:AlMg 5
Color:Alu colored; any RAL color available on request
Strut diameter x thickness:10 x 2mm